UHM1A471MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UHM1A471MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
1.14A
Series :
UHM
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Diameter :
8mm
Impedance :
30mOhm
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Termination :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
11.5mm
Dissipation Factor :
0.19 %
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Lead Pitch :
3.5mm
Capacitance :
470µF
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Voltage - Rated DC :
10V
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
141μA
Pbfree Code :
yes
Datasheets
UHM1A471MPD
Nichicon UHM1A471MPD
UHM 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.14A 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can