UBT2E470MHD8TN
Mfr.Part #
UBT2E470MHD8TN
Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Ripple Current @ High Frequency :
337.5mA @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Capacitance :
47μF
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency :
225mA @ 120Hz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Datasheets
UBT2E470MHD8TN
UBT 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can