UBT2A220MPD8
Mfr.Part #
UBT2A220MPD8
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Diameter :
600 µm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
480mA @ 100kHz
Lead Pitch :
5mm
Applications :
Automotive
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Polarization :
Polar
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Diameter :
10mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Leakage Current :
4μA
Package / Case :
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
Voltage :
100V
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Radial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 125°C
Tan Delta :
0.08
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
22µF
Ripple Current :
480mA
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ Low Frequency :
240mA @ 120Hz
Impedance :
800mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
12.5mm
Datasheets
UBT2A220MPD8
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBT2A220MPD8 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Voltage:100V, UBT2A220MPD8 pinout, UBT2A220MPD8 datasheet PDF, UBT2A220MPD8 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UBT2A220MPD8 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
UBT 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 480mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 5mm Radial, Can