UBT2D220MPD1TD
Mfr.Part #
UBT2D220MPD1TD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Stock
160
In Stock :
160
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.2
Published :
2015
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current @ High Frequency :
226.8mA @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Ripple Current :
126mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
10mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
126mA @ 120Hz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.276mA
Capacitance :
22µF
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
UBT
Life (Hours) :
2000 hours
Length :
25mm
Applications :
Automotive
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
5.0038mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
200V
Datasheets
UBT2D220MPD1TD
Nichicon UBT2D220MPD1TD
UBT 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 126mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar 5.0038mm Radial, Can