TVX2W470MDD
Mfr.Part #
TVX2W470MDD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V AXIAL
Stock
17
In Stock :
17
Capacitance :
47μF
Voltage - Rated AC :
450V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
450V
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
19 Weeks
Package / Case :
Axial, Can
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ Low Frequency :
310mA @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Pins :
2
Published :
2004
Diameter :
22mm
Height :
41mm
Lead Length :
35mm
Termination :
Axial
Size / Dimension :
0.91Dia x 1.65 H 23.0mmx42.0mm
Dissipation Factor :
0.25 %
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Datasheets
TVX2W470MDD
Nichicon TVX2W470MDD
TVX 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.91Dia x 1.65 H 23.0mmx42.0mm -25°C~85°C Axial, Can