TVX2A220MAD
Mfr.Part #
TVX2A220MAD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dissipation Factor :
0.08 %
Series :
TVX
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
22µF
Diameter :
8mm
Number of Pins :
2
Published :
Life (Hours) :
2000 hours
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Dielectric Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
4μA
Ripple Current @ High Frequency :
240mA @ 10kHz
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current :
120mA
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Axial
Height :
16mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
TVX2A220MAD
Nichicon TVX2A220MAD
TVX 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 120mA 0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm -40°C~85°C Axial, Can