TVX2A101MCD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVX2A101MCD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Diameter :
10mm
Voltage - Rated DC :
100V
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Capacitance :
100μF
Package / Case :
Axial, Can
Ripple Current @ Low Frequency :
340mA @ 120Hz
Ripple Current (AC) :
340mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
510mA @ 10kHz
Dielectric Material :
Aluminium
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
340mA
Voltage - Rated AC :
100V
Height :
26mm
Lead Diameter :
600 µm
Life (Hours) :
2000 hours
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Dissipation Factor :
0.08 %
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Termination :
Axial
Published :
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.394Diax1.102L 10.00mmx28.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Series :
TVX
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Lead Length :
35mm
Polarity :
POLARIZED
Leakage Current :
4μA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
TVX2A101MCD
Nichicon TVX2A101MCD
TVX 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 340mA 0.394Diax1.102L 10.00mmx28.00mm -40°C~85°C Axial, Can