TVX2A101MCD1LT
Mfr.Part #
TVX2A101MCD1LT
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V AXIAL
Capacitance :
100μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
10mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Length :
26mm
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ High Frequency :
510mA @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
100V
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
1000 hours
Termination :
Axial
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
340mA @ 120Hz
Polarization :
Polar
Height :
26mm
Datasheets
TVX2A101MCD1LT
Nichicon TVX2A101MCD1LT
TVX 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can