TVX2W330MCD
Mfr.Part #
TVX2W330MCD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Length :
35mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Rated DC :
450V
Polarity :
POLARIZED
Package / Case :
Axial, Can
Voltage - Rated AC :
450V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dissipation Factor :
0.25 %
Tolerance :
±20%
Published :
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
33μF
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Height :
41mm
Size / Dimension :
0.709Diax1.693L 18.00mmx43.00mm
Through Hole
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Aluminium
Leakage Current :
0.694mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
19 Weeks
Diameter :
18mm
Ripple Current @ High Frequency :
368mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
230mA @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current :
230mA
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
TVX2W330MCD
Nichicon TVX2W330MCD
TVX 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 230mA 0.709Diax1.693L 18.00mmx43.00mm -25°C~85°C Axial, Can