TVX2W100MCD
Mfr.Part #
TVX2W100MCD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V AXIAL
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Pins :
Capacitance :
10μF
Height :
26mm
Voltage - Rated DC :
450V
Ripple Current :
85mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.512Diax1.102L 13.00mmx28.00mm
Dissipation Factor :
0.25 %
Tolerance :
±20%
Polarity :
POLARIZED
Diameter :
13mm
Terminal Shape :
Wire
Published :
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
136mA @ 10kHz
Termination :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
85mA @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TVX2W100MCD
Nichicon TVX2W100MCD
TVX 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 85mA 0.512Diax1.102L 13.00mmx28.00mm -25°C~85°C Axial, Can