TVX2V4R7MCD1LT
Mfr.Part #
TVX2V4R7MCD1LT
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V AXIAL
Height :
21mm
Ripple Current @ Low Frequency :
46mA @ 120Hz
Capacitance :
4.7μF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.394Diax0.827L 10.00mmx21.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Number of Pins :
2
Ripple Current @ High Frequency :
73.6mA @ 10kHz
Series :
TVX
Packing Method :
TR
Diameter :
10mm
Voltage - Rated DC :
350V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
TVX2V4R7MCD1LT
Nichicon TVX2V4R7MCD1LT
TVX 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.394Diax0.827L 10.00mmx21.00mm -25°C~85°C Polar Axial, Can