TVX2V4R7MCD
Mfr.Part #
TVX2V4R7MCD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Life (Hours) :
2000 hours
Termination :
Axial
GENERAL PURPOSE
Polarity :
POLARIZED
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ Low Frequency :
46mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.394Diax0.906L 10.00mmx23.00mm
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
19 Weeks
Dissipation Factor :
0.25 %
Capacitance :
4.7μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Diameter :
10mm
Height :
21mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
0.1658mA
Package / Case :
Axial, Can
Ripple Current :
46mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
350V
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Datasheets
TVX2V4R7MCD
Nichicon TVX2V4R7MCD
TVX 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 46mA 0.394Diax0.906L 10.00mmx23.00mm -25°C~85°C Axial, Can