TVX2V2R2MAD
Mfr.Part #
TVX2V2R2MAD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dissipation Factor :
0.25 %
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
TVX
Factory Lead Time :
19 Weeks
Published :
Tolerance :
±20%
Height :
16mm
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
24mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
600 µm
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
38.4mA @ 10kHz
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
2.2μF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Termination :
Axial
Ripple Current :
24mA
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm
Leakage Current :
0.117mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Diameter :
8mm
Voltage - Rated DC :
450V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
POLARIZED
Datasheets
TVX2V2R2MAD
Nichicon TVX2V2R2MAD
TVX 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 24mA 0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm -25°C~85°C Axial, Can