TVX2V220MCD
Mfr.Part #
TVX2V220MCD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
0.25 %
Operating Temperature :
-25°C~85°C
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Axial, Can
Termination :
Axial
Lead Length :
35mm
Ripple Current @ High Frequency :
224mA @ 10kHz
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
350V
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
22µF
Number of Pins :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
140mA
Size / Dimension :
0.512Diax1.319L 13.00mmx33.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
19 Weeks
Polarity :
POLARIZED
Terminal Shape :
Wire
Height :
31.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
13mm
Leakage Current :
0.408mA
Tolerance :
±20%
Published :
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Datasheets
TVX2V220MCD
Nichicon TVX2V220MCD
TVX 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 140mA 0.512Diax1.319L 13.00mmx33.50mm -25°C~85°C Axial, Can