TVX2V100MCD1LT
Mfr.Part #
TVX2V100MCD1LT
Description
CAP ALUM 10UF 20% 350V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
HTS Code :
Dielectric Material :
Aluminium
Polarization :
Polar
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm
Diameter :
13mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height :
26mm
Ripple Current @ Low Frequency :
85mA @ 120Hz
Capacitance :
10μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
350V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
136mA @ 10kHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Datasheets
TVX2V100MCD1LT
Nichicon TVX2V100MCD1LT
TVX 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm -25°C~85°C Polar Axial, Can