TVX2V010MAD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVX2V010MAD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 350V AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
350V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
12mA @ 120Hz
HTS Code :
Height :
16mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
12mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Axial
Ripple Current @ High Frequency :
19.2mA @ 10kHz
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Dissipation Factor :
0.25 %
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
POLARIZED
Tolerance :
±20%
Series :
TVX
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
0.075mA
Package / Case :
Axial, Can
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitance :
1μF
Diameter :
6.3mm
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.248Diax0.669L 6.30mmx17.00mm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Aluminium
Datasheets
TVX2V010MAD
Nichicon TVX2V010MAD
TVX 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 12mA 0.248Diax0.669L 6.30mmx17.00mm -25°C~85°C Axial, Can