TVX2G3R3MCD
Mfr.Part #
TVX2G3R3MCD
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
0.25 %
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Polarity :
POLARIZED
Capacitance :
3.3μF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.394Diax0.906L 10.00mmx23.00mm
Package / Case :
Axial, Can
Ripple Current :
38mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Axial
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
60.8mA @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
400V
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Tolerance :
±20%
Height :
21mm
HTS Code :
Leakage Current :
0.1528mA
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
38mA @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
10mm
Datasheets
TVX2G3R3MCD
Nichicon TVX2G3R3MCD
TVX 3.3μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 38mA 0.394Diax0.906L 10.00mmx23.00mm -25°C~85°C Axial, Can