TVX2G220MCD
Mfr.Part #
TVX2G220MCD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current :
150mA
Voltage - Rated DC :
400V
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Aluminium
Termination :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
150mA @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
2000 hours
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Dissipation Factor :
0.25 %
Ripple Current @ High Frequency :
240mA @ 10kHz
Height :
31.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
22µF
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
16mm
Size / Dimension :
0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm
Mount :
Through Hole
Published :
Packaging :
Bulk
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Datasheets
TVX2G220MCD
Nichicon TVX2G220MCD
TVX 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 150mA 0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm -25°C~85°C Axial, Can