TVX2G100MCD1LT
Mfr.Part #
TVX2G100MCD1LT
Description
CAP ALUM 10UF 20% 400V AXIAL
Ripple Current @ High Frequency :
136mA @ 10kHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
13mm
Voltage - Rated DC :
400V
Height :
26mm
Size / Dimension :
0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
85mA @ 120Hz
Packing Method :
TR
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Capacitance :
10μF
Dielectric Material :
Aluminium
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Datasheets
TVX2G100MCD1LT
Nichicon TVX2G100MCD1LT
TVX 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm -25°C~85°C Polar Axial, Can