TVX2G010MAD1LS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVX2G010MAD1LS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 400V AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Published :
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
22.4mA @ 10kHz
Height :
16mm
Series :
TVX
Package / Case :
Axial, Can
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
400V
Polarization :
Polar
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
14mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
8mm
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm
Dielectric Material :
Aluminium
Packing Method :
TR
Capacitance :
1μF
Datasheets
TVX2G010MAD1LS
Nichicon TVX2G010MAD1LS
TVX 1μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm -25°C~85°C Polar Axial, Can