TVX2F4R7MAD
Mfr.Part #
TVX2F4R7MAD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 315V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
0.15922mA
Published :
Diameter :
8mm
Voltage - Rated DC :
315V
Termination :
Axial
Ripple Current @ High Frequency :
72mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-25°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
45mA
Size / Dimension :
0.315Diax0.827L 8.00mmx21.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
4.7μF
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Through Hole
Polarity :
POLARIZED
Length :
20mm
Ripple Current @ Low Frequency :
45mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.2
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
TVX2F4R7MAD
Nichicon TVX2F4R7MAD
TVX 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 45mA 0.315Diax0.827L 8.00mmx21.00mm -25°C~85°C Axial, Can