TVX2F330MCD
Mfr.Part #
TVX2F330MCD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 315V AXIAL
Capacitance :
33μF
Polarity :
POLARIZED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
TVX
Ripple Current :
210mA
Diameter :
16mm
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Axial, Can
Published :
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
0.5158mA
Tan Delta :
0.2
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
EAR99
Height :
31.5mm
Pbfree Code :
yes
Termination :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
336mA @ 10kHz
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Ripple Current @ Low Frequency :
210mA @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
315V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
TVX2F330MCD
Nichicon TVX2F330MCD
TVX 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 210mA 0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm -25°C~85°C Axial, Can