TVX2F100MCD1LT
Mfr.Part #
TVX2F100MCD1LT
Description
CAP ALUM 10UF 20% 315V AXIAL
Size / Dimension :
0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
10μF
Length :
26mm
Voltage - Rated :
315V
Ripple Current @ Low Frequency :
80mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
128mA @ 10kHz
Polarization :
Polar
Packing Method :
TR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
315V
Diameter :
10mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
HTS Code :
Dielectric Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
TVX2F100MCD1LT
Nichicon TVX2F100MCD1LT
TVX 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm -25°C~85°C Polar Axial, Can