TVX2F100MCD
Mfr.Part #
TVX2F100MCD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 315V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
26mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.394Diax1.102L 10.00mmx28.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Diameter :
10mm
GENERAL PURPOSE
Polarity :
POLARIZED
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
0.2 %
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
315V
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
80mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
0.226mA
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
80mA @ 120Hz
Lead Diameter :
600 µm
Capacitance :
10μF
Radiation Hardening :
No
Series :
TVX
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
315V
Termination :
Axial
Ripple Current @ High Frequency :
128mA @ 10kHz
Axial, Can
Tan Delta :
0.2
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
TVX2F100MCD
Nichicon TVX2F100MCD
TVX 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 80mA 0.394Diax1.102L 10.00mmx28.00mm -25°C~85°C Axial, Can