TVX2F010MAD1LS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVX2F010MAD1LS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 315V AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
22.4mA @ 10kHz
Number of Terminations :
2
Capacitance :
1μF
Size / Dimension :
0.248Diax0.630L 6.30mmx16.00mm
Voltage - Rated :
315V
Series :
TVX
Diameter :
6.3mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-25°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Aluminum
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
315V
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
TR
Ripple Current @ Low Frequency :
14mA @ 120Hz
HTS Code :
Length :
16mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Datasheets
TVX2F010MAD1LS
Nichicon TVX2F010MAD1LS
TVX 1μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.248Diax0.630L 6.30mmx16.00mm -25°C~85°C Polar Axial, Can