TVX2E4R7MAD1LS
Mfr.Part #
TVX2E4R7MAD1LS
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V AXIAL
Ripple Current @ High Frequency :
72mA @ 10kHz
Termination :
Axial
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Axial, Can
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
45mA @ 120Hz
Capacitance :
4.7μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
8mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.315Diax0.787L 8.00mmx20.00mm
Dielectric Material :
Aluminium
Height :
20mm
EAR99
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR
Datasheets
TVX2E4R7MAD1LS
Nichicon TVX2E4R7MAD1LS
TVX 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.315Diax0.787L 8.00mmx20.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can