TVX2E4R7MAD
Mfr.Part #
TVX2E4R7MAD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Dielectric Material :
Aluminium
Series :
TVX
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.315Diax0.827L 8.00mmx21.00mm
Lead Free :
Lead Free
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.2
Diameter :
8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
POLARIZED
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
0.2 %
Capacitance :
4.7μF
Ripple Current @ Low Frequency :
45mA @ 120Hz
Termination :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current :
45mA
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Leakage Current :
0.147mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
250V
Mounting Type :
Through Hole
Height :
20mm
Ripple Current @ High Frequency :
72mA @ 10kHz
Datasheets
TVX2E4R7MAD
Nichicon TVX2E4R7MAD
TVX 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 45mA 0.315Diax0.827L 8.00mmx21.00mm -40°C~85°C Axial, Can