TVX2E470MCD
Mfr.Part #
TVX2E470MCD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V AXIAL
Diameter :
16mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Length :
35mm
Capacitance :
47μF
Ripple Current (AC) :
260mA
Polarity :
POLARIZED
Lead Free :
Lead Free
Height :
31.5mm
Dielectric Material :
Aluminium
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
260mA
Termination :
Axial
Leakage Current :
0.57mA
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
250V
Ripple Current @ High Frequency :
416mA @ 10kHz
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
260mA @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Tan Delta :
0.2
Tolerance :
±20%
Published :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Lead Diameter :
800 µm
Datasheets
TVX2E470MCD
Nichicon TVX2E470MCD
TVX 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 260mA 0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm -40°C~85°C Axial, Can