TVX2E2R2MAD1LS
Mfr.Part #
TVX2E2R2MAD1LS
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V AXIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
250V
Ripple Current @ Low Frequency :
27mA @ 120Hz
Packing Method :
TR
Tolerance :
±20%
Length :
16mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarization :
Polar
Diameter :
8mm
Size / Dimension :
0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm
Dielectric Material :
Aluminum
HTS Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Capacitance :
2.2μF
Ripple Current @ High Frequency :
43.2mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
TVX2E2R2MAD1LS
Nichicon TVX2E2R2MAD1LS
TVX 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can