TVX2E2R2MAD
Mfr.Part #
TVX2E2R2MAD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V AXIAL
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Published :
Leakage Current :
0.095mA
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Polarity :
POLARIZED
Capacitance :
2.2μF
Ripple Current @ High Frequency :
43.2mA @ 10kHz
Ripple Current :
27mA
Height :
16mm
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
HTS Code :
Series :
TVX
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Ripple Current @ Low Frequency :
23mA @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
8mm
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor :
0.2 %
Size / Dimension :
0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm
Tan Delta :
0.2
Factory Lead Time :
19 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
TVX2E2R2MAD
Nichicon TVX2E2R2MAD
TVX 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 27mA 0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm -40°C~85°C Axial, Can