TVX2E221MDD
Mfr.Part #
TVX2E221MDD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
2000 hours
Dielectric Material :
Aluminium
Capacitance :
220μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
0.2 %
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Length :
40mm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
250V
Mount :
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Series :
TVX
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Axial
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
TVX2E221MDD
Nichicon TVX2E221MDD
TVX 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -40°C~85°C Axial, Can