TVX2E100MCD1LW
Mfr.Part #
TVX2E100MCD1LW
Description
CAP ALUM 10UF 20% 250V AXIAL
Capacitance :
10μF
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.394Diax0.827L 10.00mmx21.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Aluminum
Ripple Current @ High Frequency :
112mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packing Method :
TR
Length :
21mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
HTS Code :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
250V
Diameter :
10mm
Datasheets
TVX2E100MCD1LW
Nichicon TVX2E100MCD1LW
TVX 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.394Diax0.827L 10.00mmx21.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can