TVX2E100MCD1LT
Mfr.Part #
TVX2E100MCD1LT
Description
CAP ALUM 10UF 20% 250V AXIAL
Capacitance :
10μF
Tolerance :
±20%
Published :
Size / Dimension :
0.394Diax0.827L 10.00mmx21.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height :
21mm
Series :
TVX
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
250V
Diameter :
10mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
112mA @ 10kHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
Aluminium
Number of Pins :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
TR
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Datasheets
TVX2E100MCD1LT
Nichicon TVX2E100MCD1LT
TVX 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.394Diax0.827L 10.00mmx21.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can