TVX2E010MAD1LS
Mfr.Part #
TVX2E010MAD1LS
Description
CAP ALUM 1UF 20% 250V AXIAL
Ripple Current @ High Frequency :
22.4mA @ 10kHz
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
1μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
14mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.248Diax0.630L 6.30mmx16.00mm
Package / Case :
Axial, Can
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
TVX2E010MAD1LS
Nichicon TVX2E010MAD1LS
TVX 1μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.248Diax0.630L 6.30mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can