TVX2E010MAD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVX2E010MAD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 250V AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.2
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
1μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.248Diax0.669L 6.30mmx17.00mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Diameter :
6.3mm
Voltage - Rated :
250V
Polarity :
POLARIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
22.4mA @ 10kHz
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Leakage Current :
0.065mA
Ripple Current :
14mA
Life (Hours) :
2000 hours
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
14mA @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
TVX
Termination :
Axial
Lead Free :
Lead Free
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
16mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
TVX2E010MAD
Nichicon TVX2E010MAD
TVX 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 14mA 0.248Diax0.669L 6.30mmx17.00mm -40°C~85°C Axial, Can