TVX2D4R7MAD
Mfr.Part #
TVX2D4R7MAD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
200V
Height :
16mm
Ripple Current :
39mA
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Dissipation Factor :
0.2 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.2
Capacitance :
4.7μF
Termination :
Axial
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Axial, Can
HTS Code :
Ripple Current @ Low Frequency :
39mA @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
62.4mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Diameter :
8mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Leakage Current :
0.134mA
Polarity :
POLARIZED
Datasheets
TVX2D4R7MAD
Nichicon TVX2D4R7MAD
TVX 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 39mA 0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm -40°C~85°C Axial, Can