TVX2D470MCD1LW
Mfr.Part #
TVX2D470MCD1LW
Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V AXIAL
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Ripple Current @ Low Frequency :
230mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
368mA @ 10kHz
Diameter :
13mm
Dielectric Material :
Aluminum
Size / Dimension :
0.512Diax1.240L 13.00mmx31.50mm
Packing Method :
TR
Capacitance :
47μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
200V
Reach Compliance Code :
Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Length :
31.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Axial, Can
Polarization :
Polar
Datasheets
TVX2D470MCD1LW
Nichicon TVX2D470MCD1LW
TVX 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.512Diax1.240L 13.00mmx31.50mm -40°C~85°C Polar Axial, Can