TVX2D470MCD
Mfr.Part #
TVX2D470MCD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Number of Pins :
2
Packaging :
Bulk
Diameter :
16mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tan Delta :
0.2
Termination :
Axial
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitance :
47μF
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.512Diax1.319L 13.00mmx33.50mm
Dissipation Factor :
0.2 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
368mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
230mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
230mA @ 120Hz
Polarity :
POLARIZED
ECCN Code :
EAR99
Height :
31.5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
0.476mA
Dielectric Material :
Aluminium
Voltage - Rated DC :
200V
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
TVX2D470MCD
Nichicon TVX2D470MCD
TVX 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 230mA 0.512Diax1.319L 13.00mmx33.50mm -40°C~85°C Axial, Can