TVX2D330MCD
Mfr.Part #
TVX2D330MCD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 200V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dissipation Factor :
0.2 %
Diameter :
13mm
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height :
26mm
Termination :
Axial
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Life (Hours) :
2000 hours
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial, Can
Ripple Current :
170mA
Ripple Current @ Low Frequency :
170mA @ 120Hz
Leakage Current :
0.364mA
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
33μF
Voltage - Rated DC :
200V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Polarity :
POLARIZED
Size / Dimension :
0.512Diax1.102L 13.00mmx28.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
272mA @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TVX2D330MCD
Nichicon TVX2D330MCD
TVX 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 170mA 0.512Diax1.102L 13.00mmx28.00mm -40°C~85°C Axial, Can