TVX2D221MDD
Mfr.Part #
TVX2D221MDD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.91Dia x 1.65 H 23.0mmx42.0mm
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
220μF
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
2000 hours
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Termination :
Axial
Voltage - Rated DC :
200V
Published :
Dissipation Factor :
0.2 %
Datasheets
TVX2D221MDD
Nichicon TVX2D221MDD
TVX 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.91Dia x 1.65 H 23.0mmx42.0mm -40°C~85°C Axial, Can