TVX2D220MCD
Mfr.Part #
TVX2D220MCD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
140mA
JESD-609 Code :
e3
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
0.2 %
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitance :
22µF
HTS Code :
Termination :
Axial
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
200V
Leakage Current :
0.276mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
224mA @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.512Diax1.102L 13.00mmx28.00mm
Tan Delta :
0.2
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
26mm
Diameter :
13mm
Package / Case :
Axial, Can
Pbfree Code :
yes
Datasheets
TVX2D220MCD
Nichicon TVX2D220MCD
TVX 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 140mA 0.512Diax1.102L 13.00mmx28.00mm -40°C~85°C Axial, Can