TVX2D100MCD1LT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVX2D100MCD1LT
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
200V
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.394Diax0.827L 10.00mmx21.00mm
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
TVX
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
112mA @ 10kHz
Diameter :
10mm
Capacitance :
10μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
Height :
21mm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Axial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
TVX2D100MCD1LT
Nichicon TVX2D100MCD1LT
TVX 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.394Diax0.827L 10.00mmx21.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can