TVX2D100MCD
Mfr.Part #
TVX2D100MCD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V AXIAL
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
0.2 %
Published :
Height :
21mm
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.394Diax0.906L 10.00mmx23.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
10μF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Diameter :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tan Delta :
0.2
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
112mA @ 10kHz
Polarity :
POLARIZED
TVX
Dielectric Material :
Aluminium
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
0.18mA
Voltage - Rated DC :
200V
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
70mA
Datasheets
TVX2D100MCD
Nichicon TVX2D100MCD
TVX 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 70mA 0.394Diax0.906L 10.00mmx23.00mm -40°C~85°C Axial, Can