TVX2C4R7MAD
Mfr.Part #
TVX2C4R7MAD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V AXIAL
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Height :
16mm
Number of Pins :
2
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
8mm
Published :
Voltage - Rated DC :
160V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
39mA
Ripple Current @ High Frequency :
62.4mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
39mA @ 120Hz
Dissipation Factor :
0.2 %
Capacitance :
4.7μF
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Axial, Can
Tan Delta :
0.2
Factory Lead Time :
19 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Aluminium
Polarity :
POLARIZED
Termination :
Axial
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
TVX2C4R7MAD
Nichicon TVX2C4R7MAD
TVX 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 39mA 0.315Diax0.669L 8.00mmx17.00mm -40°C~85°C Axial, Can