TVX2C470MCD
Mfr.Part #
TVX2C470MCD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 160V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
230mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
368mA @ 10kHz
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
230mA
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.512Diax1.319L 13.00mmx33.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height :
31.5mm
Polarity :
POLARIZED
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
19 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
13mm
Capacitance :
47μF
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
160V
Tan Delta :
0.2
Leakage Current :
0.4008mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
0.2 %
Published :
Series :
TVX
Termination :
Axial
Number of Pins :
2
Datasheets
TVX2C470MCD
Nichicon TVX2C470MCD
TVX 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 230mA 0.512Diax1.319L 13.00mmx33.50mm -40°C~85°C Axial, Can