TVX2C330MCD1LW
Mfr.Part #
TVX2C330MCD1LW
Description
CAP ALUM 33UF 20% 160V AXIAL
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
272mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
170mA @ 120Hz
Packing Method :
TR
Axial, Can
HTS Code :
Diameter :
13mm
TVX
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
160V
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
Aluminum
Capacitance :
33μF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Length :
26mm
Size / Dimension :
0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm
Datasheets
TVX2C330MCD1LW
Nichicon TVX2C330MCD1LW
TVX 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can