TVX2C221MDD
Mfr.Part #
TVX2C221MDD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
19 Weeks
Dissipation Factor :
0.2 %
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead/Base Style :
Straight
Termination :
Axial
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
160V
Capacitance :
220μF
Packaging :
Bulk
Length :
40mm
Life (Hours) :
2000 hours
Package / Case :
Axial, Can
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
TVX2C221MDD
Nichicon TVX2C221MDD
TVX 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -40°C~85°C Axial, Can