TVX2C220MCD1LZ
Mfr.Part #
TVX2C220MCD1LZ
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V AXIAL
Diameter :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
192mA @ 10kHz
Dielectric Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160V
Capacitance :
22µF
Size / Dimension :
0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm
Length :
26mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
160V
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Datasheets
TVX2C220MCD1LZ
Nichicon TVX2C220MCD1LZ
TVX 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can