TVX2C220MCD1LW
Mfr.Part #
TVX2C220MCD1LW
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V AXIAL
Ripple Current @ High Frequency :
192mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
Aluminum
Size / Dimension :
0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
160V
Capacitance :
22µF
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
10mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
26mm
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Datasheets
TVX2C220MCD1LW
Nichicon TVX2C220MCD1LW
TVX 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can