TVX2C220MCD1LT
Mfr.Part #
TVX2C220MCD1LT
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V AXIAL
Size / Dimension :
0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm
Polarization :
Polar
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
26mm
Voltage - Rated DC :
160V
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Capacitance :
22µF
Dielectric Material :
Aluminium
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
10mm
Packing Method :
TR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
192mA @ 10kHz
Datasheets
TVX2C220MCD1LT
Nichicon TVX2C220MCD1LT
TVX 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.394Diax1.024L 10.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can